Tosyalı Holding, Karadağ’da demir-çelik üreticisi Zeljezara AD Niksic’e 3 yılda 35 milyon Euro yatırım yapacak, ciroyu 500 milyon Euro’ya ulaştıracak. Karadağ’da demir-çelik üreticisi Zeljezara AD Niksic’in satın alma sürecini tamamlayan, Türk özel sektörünün lider yassı çelik ve çelik boru üreticisi Tosyalı Holding Niksic’e satın alma bedelinden ayrı olarak 3 yılda 35 milyon Euro yatırım yapacak. Çelik sektöründe bölgesel bir güç olmayı hedefleyen Tosyalı Holding, Zeljezara AD Niksic’e yapacağı yatırımlar ile, istihdama katkı sağlayacak ve Karadağ’ı, mühendislik çelikleri alanında Avrupa’da önemli bir konuma getirecek.
Tosyalı Holding’in iştiraki Tosçelik tarafından 15.1 milyon euro’ya satın alınan Zeljezara AD Niksic şu anda 120 bin ton/yıl üretim hacmi ile 590 bin metrekare kapalı alanda 308 çalışana sahip. Tosçelik Niksic’e 3 yılda, satın alma bedelinden ayrı olarak 35 milyon Euro yatırım yaparak, istihdamı 550 kişiye, üretimi ise 120 bin ton/yıl’dan, 400 bin ton/yıla çıkarmayı hedefleyen Tosyalı Holding, 3 yıl sonunda Tosçelik Niksic’in cirosunu 500 milyon Euro’ya ulaştırmayı amaçlıyor. Avrupa’da büyümeyi hedefleyen Tosyalı Holding, Karadağ’ın coğrafi konumunun sunduğu avantajlardan yararlanarak Sırbistan, Yunanistan, İtalya, Slovenya, Bosna Hersek, Hırvatistan, Romanya ve Türkiye’ye en kısa sürede ürün sevk edebilecek.

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Demir-çelik sektöründe, sıcak rulo sac üretimi ve devamında dünyada ihtiyaç duyulan bütün normlarda çelik boru üretimi, ayrıca; yapısal çelik alanında ise kütük demir ve devamında profil ve köşebent üretimi gerçekleştiriyoruz. Amiral gemimiz konumundaki şirketimiz Tosçelik, Zeljezara AD Niksic’i satın almak suretiyle mühendislik çelikleri alanındaki pazara da üretim yapabilecek güce ulaşmış oldu. Bu yatırımımızla birlikte tesis sayımız 15’e ulaştı. Cezayir’de devam eden inşaat demiri üretimi yatırımımız da tamamlandığında 3 ayrı ülkede ve 16 tesisle demir çeliğin birçok segmentinde üretim yapıyor olacağız” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.