MÜSİAD Hatay Şube Başkanı M.Fatih Tosyalı; Başbakan tarafından açıklanan yeni teşvik yasası hakkında yazılı açıklamalarda bulundu.

 

Başkan Tosyalı’nın açıklaması şöyleydi.
Özellikle gelişmiş ve sanayileşmiş birçok Avrupa ve dünya ülkeleri krizin etkilerinden kurtulamamışken Ülkemiz adına önemli bir hamle ve yeni bir ivme kazandıracağını düşündüğümüz bu desteklerin zamanlaması oldukça yerindedir. Öncelikle, cari açığın azaltılması amacıyla ithalat bağımlılığı yüksek olan ara malı ve ürünlerin ülkemizde yatırım ve üretiminin artırılmasını hedefleyen bu yeni teşvik sisteminin oldukça kapsamlı olması ve yerli üretime büyük destek vermesi son derece olumlu gelişmelerdir.

 

Ayrıca, yeni teşvik sisteminde bölgesel gelişmişlik farklılıklarını azaltmak amacının yanı sıra, 2023 hedeflerine taşıyacak temel yatırım alanlarının desteklenmesi de son derece anlamlıdır.

 

Yeni teşvik yasasına baktığımızda; Bölgesel Teşvik, Genel Teşvik, Büyük ölçekli ve stratejik yatırımlarda uygulanacak bölgesel ve genel destekleri içeren konuların ele alındığını görmemiz mümkündür.

 

İlimiz Hatay’ın 4.bölgede yer alacağı açıklanmıştır. 4.Bölgeye uygulanacak teşvik sistemini incelediğimizde; Genel teşvik uygulamaları-Bölgesel teşvik uygulamaları-Büyük ölçekli yatırımların teşviki-Stratejik yatırımların teşviki şeklinde 4 ayrı program uygulanacağı görülebilmektedir.

 

Genel olarak sistemi incelediğimizde;

 

1-Sigorta Primi işveren hissesi desteği kısmının;31.12.2013 yılına kadar başlanılacak yatırımlarda 6 yıl, bu tarihten sonraki yatırımlarda ise 5 yıl olacağı görülmektedir. Bölgesel teşvik uygulamalarında sabit yatırıma %25 destek tavanı öngörülmüş, Büyük ölçekli yatırımların destek tavan oranı ise %10 oranında öngörüldüğü görülmektedir.

 

2-Vergi Uygulamasına bakıldığında ise; Bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında 31.12.2013 yılına kadar başlanılacak yatırımlarda %30 katkı oranı,bu tarihten sonrakilerde ise %25 katkı oranı öngörüldüğü görülmektedir.

 

Büyük ölçekli yatırımların teşviki kapsamında ise 31.12.2013 tarihine kadar başlanılacak yatırımlarda %40,bu tarihten sonraki yatırımlarda ise %35 yatırıma katkı oranı sağlanacağının planlandığını görmek mümkündür.

 

3- Faiz desteği uygulamasına bakıldığında ise; Destek oranının TL cinsinden 4 puan, Döviz cinsinden 1 puan olacağını ve  Azami destek tutarının 600 bin tl olacağını görmek mümkündür.

 

Diğer bazı konularda ise şu bilgileri görmek mümkündür;

 

Yer Tahsisi
Bölgelere yapılacak yatırımlar için, Bölgesel Teşvik, Büyük Ölçekli Yatırımlarda ve Stratejik Yatırımlarda Hazine tarafından Yer Tahsisi yapılacaktır.

 

KDV İadesi
Stratejik yatırımlarda, asgari 500 milyon tutarındaki yatırımlar için bina ve inşaatta KDV istisnası uygulaması olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.