Vali Lekesiz, TRT Anadolu’da canlı olarak yayınlanan ‘Yerinde Konuşuyoruz’ programına katıldı.
 13 Temmuz 2012 Cuma günü saat 21.30’da Cumhuriyet Alanı’nda gerçekleşen programa, Hatay Valimiz Sayın M. Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, MKÜ Rektörü Prof.Dr.H. Salih Güder, Kırıkhan Belediye Başkanı Murat Sakman, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz, üç semavi dinin temsilcileri, hayırsever Aysel Sabuncu, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve işadamları katıldı.
 
YBTB Genel Başkan Yardımcısı Şakir Gürel’in sunduğu ve vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği program, Nobel Barış Ödülü’ne adaylığı kabul edilen ilimizin ve ülkemizin gururu Medeniyetler Korosu’nun seslendirdiği bir Anadolu ezgisi ile başladı.
 
Grup Asi’nin Sesi ve sanatçı Berhan Arısoy’un da türküleri ile renk kattığı programda, ilimize özgü unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından örneklerin yanı sıra Hatay mutfağına özgü yöresel yemekler de izleyenlere tanıtıldı. Canlı yayında Hatay’ın ünlü tatlısı künefe ve helva pişirilirken, Kırıkhan ilçemizin ünlü yemeği tuzda tavuk, Vali Lekesiz tarafından tuzu kırılarak ikrama hazır hale getirildi.

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, 
“Hatay’ın, tarım, sanayi, kültür ve inanç turizmi başta olmak üzere pek çok açıdan Türkiye’nin yükselen yıldızı olduğunu ifade eden Lekesiz, ‘Hatay, tüm kadim uygarlıkların tarih boyunca bir şekilde yolunu düşürdüğü önemli bir yerleşim yeri. İnsanlığın var olduğu hemen her dönemde Hatay önemini muhafaza etmiş bir yer. Bu topraklar, insanların ortak yazgısının, öyküsünün yazıldığı yer. Akdeniz ikliminin en karakteristik özellikler taşıyan özgün illerden bir tanesi. Dünyada da pek çok özellik bakımından dikkat çeken önemli bir yer. Medeniyetler Koromuz başta olmak üzere Hatay’ın pek çok önemli özelliği olmakla beraber, en önemli özelliği yüzyıllardır farklılıkları uyum içinde yaşatabilme becerisini, kapasitesini geliştirip bugünlere kadar yaşatabilmesidir. Bir arada yaşama iradesinin bu kadar güçlü olması ve günümüze kadar aktarılması bir toplumsal çeşitliliği, kültürel zenginliği de beraberinde getirmektedir. İzleyenler de görecekler, ‘bunların hepsi de bir ilde var mı’ dedirtecek kadar pek çok zenginlikler var. Bir bereket coğrafyası burası” diye konuştu.

Vali Lekesiz, yaklaşık iki saat süren program sonunda katkılarından dolayı program sunucusu Şakir Gürel’e ve YBTB Genel Başkan Yardımcısı Rahmi Vardı’ya ilimizde üç semavi dinin ibadethanelerinin yan yana bulunduğu ve bu anlamda Hatay’daki hoşgörünün en anlamlı simgesi olan plaketleri verdi.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.