10’uncu Türkçe Olimpiyatları’nın coşkusunu Anadolu’ya hissettiren hoşgörü çocukları ilçemizde rekor izleyiciye ulaştı. Türkçe şölenini 80 bin kişi izleme fırsatı buldu. Farklı dil,din,inanç ve mezhepten 800 bin kişinin yaşadığı Hatay’da Akdeniz’in incisi İskenderun’da Türkçe olimpiyat gecesinde dünyaya verilen kardeşlik ve barış mesajına binlerce kişi hep bir ağızdan eşlik etti.

Uluslararası Türkçe Derneği tarafından bu yıl ‘İnsanlık el ele, Bayram o bayram ola’ sloganıyla düzenlenen 10.Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, sevgi dili Türkçe’de yarışan çocuklarla Anadolu insanını buluşturdu. Bayram havasında geçen buluşmaların son durağı İskenderun sahili oldu. Körfez İskenderun Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (KİSİAD) organizasyonuyla Atatürk anıtında düzenlenen olimpiyatları Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, bölge milletvekillerinin dışında 80 bin kişi izledi. Erzin, Dörtyol, Kırıkhan, Samandağ, Antakya ve Osmaniye’den vatandaşlar konvoylar eşliğinde olimpiyatlara ulaşabildi. Anıt çevresinin tıklım tıklım dolu olduğu görülürken, alana girişlerde yer yer izdiham yaşandı. Alanda yer bulamayan ve dışarıda kalan vatandaşların birçoğu çevredeki apartmanlara ve ağaçlara çıkarak programı izleyebildi.

Türkçe şöleninde Irak’lı Havest İbrahim Muazzez Ersoy’un ‘Ayırmasın mevlam bizi’, Kırgızistan’lı Syrgak Erkinbek Uulu ise Barış Manço’nun ‘Sarı çizmeli Mehmet ağa’ parçasını seslendirerek büyük alkış aldı. Irak’lı Geylan etkileyici sesiyle uzun hava okudu. Azerbaycan ve Romanya’dan gelen öğrenciler Ötme Bülbül eserini seslendirirken Semah gösterisi geceyi renklendirdi. Kenyalı öğrencilerin Mehmet Ali Birand taklidi ise seyircileri gülümsetti. Ünlü spikerinin renkli haberciliğini sahneye taşıyan Kenyalı öğrenciler büyük alkış aldı. Etkinliğin en dikkat çeken kısmı ise Gabon’dan gelen Nadya’nın Şemmame parçasını Kürtçe olarak seslendirmesi oldu.
Adalet Bakanı Ergin “Sevginin dilini dinledik”
Türkçe Olimpiyatlarının bir insanlık dersi verdiğine dikkat çeken Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ”Bu çocuklarımız bir ziyafet sundular, bizde bu ziyafetten istifade ettik. Burada sevginin, hoşgörünün dilini dinleme fırsatı bulduk. Bugün Dünya’nın farklı yerlerinde kan ve gözyaşı akarken burada İskenderun’da çocuklarımız onlara bir insanlık dersi verdiler. Burada gönüller yaptınız. Hatay’da, İskenderun’da bizlerin gönüllerini yaptınız” diye konuştu.

18 ülkeden 70 öğrenci, okudukları şiir, türkünün yanı sıra sahneledikleri skeç ve halk oyunları gösterileriyle Hataylılara unutulmaz bir gece yaşattı. Programda yabancı öğrenciler kendi yörelerinin parçalarını da kendi dillerinde seslendirme fırsatı buldu.
Organizasyona destek veren iş adamlarına belediye başkanlarına plaketlerin takdim edildiği olimpiyat gecesi ‘Yeni bir Dünya’ parçası’nın hep bir ağızdan söylenmesiyle son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.