AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, AK Parti Dörtyol İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Hacı Seçer ile birlikte Adana’da bulunan DSİ (Devlet Su İşleri) 6. Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret etti. DSİ 6. Bölge Müdür Yardımcısı Celal Daş’tan DSİ’nin Hatay’a yapmakta olduğu kamu yatırımları üzerine brifing alan Türkoğlu, bölgeye yapılmasını hedeflediği projeler üzerine de DSİ’den ivedilikle bir taslak çalışma beklediklerini vurguladı.

İsalı Deresinin Islahı Devam Edecek
Erzin İlçesi’nde bulunan İsalı Deresinin ıslahı çalışmalarının ilk etabının tamamlandığını belirten Türkoğlu, derenin doğu yakasının geri kalan 700 metrelik kısmındaki ıslah çalışmalarının da ivedilikle tamamlanması hususunda DSİ’den özel bir gayret beklediklerini ifade etti.
DSİ 6. Bölge Müdür Yardımcısı Celal Daş, planlama raporunda İsalı Deresi’nin doğu yakasının ıslahının yer aldığını belirterek ıslahın ikinci etabı çerçevesinde yeni bir iş kalemi açacaklarının müjdesini verdi. Daş yaptığı açıklamada; ” Bakanımızın talimatı ile 3 E adı verilen Estetik – Ekonomik – Ehemmiyet formulasyonuna uygun bir tarzda dere ıslah projelerini Türkiye’de hayata geçirmiş bulunmaktayız. Bu sayede sel baskını ve taşkınların yarattığı can ve mal kaybını minimize etmekle kalmayacağız, aynı zamanda ihtiyaç duyulan yerlerde dere yatağı ve çevresinin rekreasyonel amaçlarla kullanımına olanak sağlayacağız” dedi.
Erzin’de Kuyluk mevkiinden gelen dere ile ıslah edilmekte olan İsalı deresinin kesiştiği noktanın doğu tarafında araçların geçebileceği şekilde bir köprüye ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Türkoğlu, bu doğrultuda İsalı Deresi’nin doğu yakasındaki ıslah planına köprünün de dâhil edilmesi gerektiğini söyledi.

Deliçay’ın İhalesi Tamamlandı, Sıra Özerli Çayı’nda
Dörtyol ilçesinde bulunan Deliçay’ın ıslahı ile ilgili ihale sürecinin tamamlandığını dile getiren Türkoğlu, Özerli Çayı ile ilgili ıslahında bir an önce plan dâhiline girmesini heyecanla beklediklerini söyledi. Özerli Çayı’nın ıslahı ile küçük göletlerin elde edilebileceğini ifade eden Türkoğlu şunları kaydetti: “Özerli Çayı’nın doğu-batı istikametinde ciddi bir alan rezervi bulunmaktadır. Özerli Çayı’nın ıslahı ile dağdan denize bulvar yol indirilebilir ve insanların rahat nefes alabilecekleri yeşil rekreasyon alanlarını oluşturabiliriz. Dörtyol’un Kuzuculu Beldesi’ndeki Hacı Osmanlı deresinin ıslahını estetik açıdan fevkalade buldum. Dörtyol’da iki dönem belediye başkanlığı yapmış biri olarak beni en çok heyecanlandıran projelerin başında, Özerli Çayı’nın ıslahı gelmektedir” dedi.

“Reyhanlı Barajı Amik Ovası’nın Atar Damarıdır”
15 Mayıs 2015 tarihinde saat 15:15’de yapımının tamamlanması planlanan Reyhanlı Barajı ile ilgili de brifing alan Türkoğlu; “Hatay’ı sanayiden, tarıma; turizmden, ulaşıma kadar her alanda adeta baştan yaratıyoruz. Kaderi yazan Allah, yazdıran ise kullardır. Biz Hatay’ın kaderini hizmete endeksli bir siyaset tarzı ile tayin ediyoruz. Bereketli topraklarının yanında uygun iklim koşuluyla tarıma elverişli en verimli ovalardan biri olan Amik Ovası, uzun yıllardır sulama sıkıntısı çekmektedir. Bu açıdan Reyhanlı’ya kurulacak olan baraj, bir atar damar gibi Amik Ovası’na pompaladığı su ile adeta topraklarımıza can verecektir. 14 yıldan beri Doğu Akdeniz bölgesine baraj noktasında hiçbir yatırım yapılmazken, hükümetimiz sayesinde 4 milyar 229 milyon TL’lik bir yatırıma başlanmakta ve Reyhanlı Barajı da bu yatırımlardan biri olmaktadır. Reyhanlı Barajı sayesinde Amik Ovası’nın % 80’inin sulanması ile çiftçinin birim alandan elde ettiği verim artacak ve tarım alanında ciddi bir istihdam yaratılacaktır” dedi.
Amanoslar’ın çılgın projesi olarak adlandırılan Dörtyol-Hassa arası Tünel Projesi’nin büyük bir heyecan içerisinde takip edildiğini vurgulayan DSİ 6. Bölge Müdür Yardımcısı Celal Daş, Türkoğlu’nun 12 Haziran seçimleri öncesinde ortaya attığı bu büyük projenin hayata geçmesi ile birlikte bölgeye sunacağı katma değerin paha biçilemez olduğunu belirtti. Türkoğlu da Tünel Projesi için etüd çalışmalarında son viraja girildiğini belirterek; Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Hassa ve Amik Ovası’nı körfeze kıyı yapacak bu büyük proje ile Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında Hatay’ın üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmiş olacağını kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.