Sosyal sorumluluk algısıyla sektörde eğitime verdiği önem ile dikkat çeken sektörün öncü firması Gübretaş, 1954 yılında Türkiye’nin ilk kimyevi gübre tesislerini kurduğu İskenderun’a bu kez de yeni bir eğitim kurumu kazandırıyor

 

 

 

1991 yılında İskenderun’un Denizciler beldesinde yine Gübretaş tarafından yaptırılan 3 kat ve 18 derslikten oluşan Gübre Fabrikaları İlköğretim Okulu yıkılarak, yerine 32 derslik ve 5 kattan oluşan 960 öğrenci kapasiteli modern donanımlı bir okul inşa edilecek.

Gübretaş İlköğretim Okulu’nun yenilenmesiyle ilgili protokol imza töreni Hatay Valiliği’nde yapıldı. Törene Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, İskenderun KaymakamıAli İhsan Su,Sarıseki Belediye Başkanı Bülent Özer, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kutlu, Gübretaş Genel Müdürü Osman Balta, Gübretaş Genel Müdür Yardımcıları İsmail Babacan ve Yakup Güler ile Gübretaş İskenderun Bölge Müdürü Süheyl Pişkinpaşa katıldı.

5 KAT VE 32 DERSLİKTEN OLUŞACAK

1991 yılında yaptırılan mevcut binanın yıkımının ardından yaz başında inşasına başlanacak yeni okulun, yılsonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. 960 öğrenci kapasitesiyle önümüzdeki yıllarda da bölgenin ihtiyacın karşılaması hedeflenen okul, toplam 5 kat ve 32 derslikten oluşacak. AB standartları ve son yönetmelikler dikkate alınarak yaptırılacak okulun yeni planında bir engelli asansörü, 4 engelli tuvaleti, bir fen bilimleri laboratuvarı, bir kütüphane ve iki tane de spor sahası yer alıyor.

OKUL AB STANDARTLARINDA OLACAK

İmza töreninde konuşan Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kutlu, Türkiye’nin geleceğinin eğitimle şekilleneceğini bilincinde olduklarını belirterek, “Eğitim alanındaki çalışmalar, Gübretaş’ın sosyal sorumluluk faaliyetlerinin en başında geliyor. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri haline gelen Gübretaş’ın en büyük yatırımının eğitime olduğunu her zaman vurguluyoruz” dedi. Genel Müdür Osman Balta ise İskenderun’un Gübretaş açısından özel bir önemi olduğunu vurguladı. Osman Balta, “2012’de bir global marka olma yolunda ilerlerken 60. yılını kutlayan Gübretaş, yarım asır önce ilk fabrikasını kurduğu İskenderun’a bu yıldönümünün anısına yeni bir eğitim kurumu kazandırmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyor” ifadesinde bulundu.  Projenin tahmini bedeli 2.5 milyon lira. AB standartları ve son yönetmelikler dikkate alınarak yaptırılacak okulun yeni planında bir engelli asansörü, 4 engelli tuvaleti, bir fen bilimleri laboratuvarı, bir kütüphane ve iki tane de spor sahası yer alacak.  Konuşmaların ardından taraflar arasında okulun protokolü imzalandı. Protokol imza töreninin ardından Vali Celalettin Lekesiz, konuklarıyla bir süre sohbet etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.