İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, son günlerde yerel gündemi işgal eden Anıt Alanı’ndaki Atatürk Heykeli ile ilgili yazılı bir açıklama yaparak “Biz vatan ve bayrak sevgisini bu topraklarda onurla yaşayan Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün yurttaşlarının bilincinde ve gönlünde yaşadığı kişisel çıkarlara ve duygu sömürüsüne asla alet edilemeyecek kutsal ve yüce değerler olarak telakki ederiz” dedi.
Başkan Civelek açıklamasının devamında ise özetle şu görüşlere yer verdi;
“Bazı gazetelerimizde bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunarak haber yazıldığı ve kamuoyunun yanıltıldığı anlaşılmaktadır. Atatürk Anıt Alanı’nda Atatürk heykelinin bakım çalışmaları, sanata ve sanatçıya saygı anlayışıyla ve sanat eserlerinin korunması ve telif hakkını düzenleyen yasa gereği eserin müellifi Heykeltıraş Hüseyin Anka Özkan’ın orijinal tasarımına sadık kalınarak yapılmıştır. Eserin orijinal tasarımında, yapımında ve alana yerleştirildiği tarihten sonra uzun bir dönemde heykeldeki bütün figürler bronz metalin doğal rengindedir. Heykel bu şekliyle İskenderun halkı tarafından bilinmektedir. Yapılan bakım çalışmasıyla Atatürk Heykeli üzerinde sonradan uygulanan boyalar temizlenerek Anıt Heykel, bronz metalin doğal rengiyle eski orijinal haline dönüştürülmüştür.
Civelek ve Melek ailelerinin Fransız İşgali’ne karşı verilen Hatay’ın kurtuluş mücadelesinin ön saflarında yer aldığı ve Hatay davasında yüksek ve onurlu görevler üstlendiği tarihin kayıtlarında olduğu gibi, kadirşinas Hatay halkının vicdanında da yer almıştır. Bazı gazetelerde Atatürk heykelinin bakımı ile ilgili haber bilgisizlikle ve daha da ötesinde ahlaki olmayan bir tarzla, duygu sömürüsü temelinde kişiliğimi yıpratmak, bana ve aileme saygısızlık yapmak amacıyla kasıtlı olarak yazılmıştır. Hizmetinde olmaktan büyük bir onur duyduğum İskenderunlu hemşerilerime arz ederim.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.