‘Bir okul açılır, bin hapishane kapanır’ anlayışı, Hassa’da, Hassa Cezaevi’nin kapanmasıyla yaşama geçti. İsabetli eğitim yatırımıyla, bütün kötülüklerin kaynağı cehaleti önlemek adına inşa edilen Güler Eren Ana Okulu, yıkılan Hassa Cezaevi yerine inşa edilince eğitim yatırımı daha anlamlı bir hale geldi. Şimdi yıkılan cezaevi yerine inşa edilen Güler Eren Ana Okulu’nda yüzlerce, binlerce pırıl pırıl beyin, eğitim ve öğretimle büyük başarılara yelken açıp, topluma yararlı bireyler olarak yetişecekler. Hayırsever iş adamı Sabit Eren’in Hassa’da annesi Güler eren adına yaptırdığı ‘Güler Eren Anaokulu’ törenle açıldı. Açılış törenine Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ak Parti Hatay Milletvekilleri, Mehmet Öntürk, Orhan Karasayar, Adem Yeşildal, Hacı Bayram Türkoğlu ile CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Hatay Valisi Celalettin , bazı sanayici ve iş adamları Hassa Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek diğer bazı protokol üyeleriyle çok sayıda konuk katıldı.
Sabit Eren “Ana Okulu eğitime katkı sağlamak için yaptık”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende işadamı Sabit Eren bir açılış konuşması yaptı. Sabit Eren konuşmasında özetle;
“Eğitim sorunlarını çözememiş ve eğitim seviyesini yükseltememiş toplumların bu küresel dünyada ayakta kalabilmesi ve varlıklarını devam ettirebilmeleri çok zor ve hatta imkansızdır. Sürekli büyüyen ekonomisiyle gelecekte dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olması beklenen ülkemizin bu büyümeyi sürekli kılması ve dünya ile rekabet edebilmesi nitelikli iş gücüne ve iyi eğitim almış gençlere ihtiyacı vardır. Bunun da sadece devletin imkanlarıyla gerçekleşme hem zor hem de büyük kaynaklar gerektirmektedir.
Şahsım ve ailem bu anlayıştan hareketle, kendi gücümüz ölçüsünde eğitime katkı sağlamak gayesi içerisinde yokluğunu her daim yüreğimin derinliklerinde hissettiğim Annem Güler Eren adına içerisinde minik yüreklerin çarptığı Anaokulunu yaptırmaya karar verdik. Bu okulun Atatürk İlke ve inkılaplarına bağlı evrensel değerleri benimsemiş, bulundukları düzeyde söz sahibi olan, geleceğin gelişmiş Türkiyesine ve dünyasına hizmet edecek geniş ve bir ufka sahip bireyler yetişeceğine inanıyor ve başlangıçtan bugüne, her türlü yardım, kolaylık ve yol göstericilik yapan Sayın valimiz, kaymakamımız, milli eğitim müdürlerimiz ve hemşerilerime şahsım ve ailem adına saygılar sunuyor; edebi yete intikal eden annem Güler Eren’e ve tüm annelere rahmet diliyor, bütün annelerimizin de anneler günü dolayısıyla ellerinden öpüyorum” diye konuştu.
Hatay Valisi Celaletin Lekesiz’in eğitimin önemine vurgu yapan konuşmasından sonra, Adalet Bakanı Sadullah Ergin kürsüye gelerek bir konuşma yaptı.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin “Yetişmiş insan gücü en önemli şey”
Bakan Ergin özetle “Okullar açıldıkça hapisaneler kapatılıyor. Işığın geldiği yerde karanlığa barınma olmaz. Burası Hassa Cezaeviydi yıkıldı ve yerine bu Ana Okul yapıldı. Burada aydınlık zihinli, donanımlı çocuklar yetişecek. Sabit Eren beye teşekkür ediyorum. Mimarisiyle ve estetiğiyle okulumuz oldukça görkemli oldu. Sabit bey bundan sonra Payas ve Dörtyol’a da benzer eğitim yatırımları yapacak. Yetişmiş insan gücü en önemli şey. Bunun yolu da eğitimden geçiyor. Hassa ilçemizi diğer ilçe ve illere bağlayan bölünmüş yollar hızla ilerliyor. Seneye tüm yollarımız biter. Birde Hassa’yı denizle, İskenderun Körfezi ile buluşturacak tüneller için kolları sıvadık. Ulaştırma ve Maliye bakanlarımız konuya ilgili çalışıyorlar. Bu proje hayata geçtiğinde gayrimenkulleriniz daha çok değerlenecek. Ya değerinde satın ya da taşınmazlarını bekletin. Bugünlerde sizlerden gayrimenkul almak isteyen çok olur hemen satmayın. Bu okul için Sabit Eren ve ailesine bir kere daha teşekkür ediyor, okulumuzun hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.
Sabit Eren’e sunulan teşekkür plaketi sonrası okulun kurdelesi törenle kesildi ve okul konuklarca gezildi. Halk oyunları ve diğer gösterilerin yanı sıra İliz yon gösterileri yapan ilizyonist Faruk Ağar, ilginç gösterileriyle çocuklardan bol bol alkış aldı. Konuklara sunulan ikram sonrası tören son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.