5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan İskenderun Çevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Berkant Ödemiş, “Dünya Çevre Günleri kutlama değil, çevre sorunlarının tartışıldığı günler olmalıdır” dedi.
Çevre sorunlarını sürekli arttığını, çeşitlendiğini ve Dünya gündeminin ön sıralarına taşındığını kaydeden Ödemiş, açıklamsının devamında şu görüşlere yer verdi “Sugözü Termik Santrali örneğinde görüldüğü gibi sözde gelişmiş ülkelerin kirli teknoloji transferi bütün hızıyla sürmektedir. Yakın gelecekte İskenderun Körfezi çevresinde yaşamı yok edecek planlamalar bizleri endişelendiriyor. Yanlış enerji politikaları yüzünden gelinen noktada yeni ve kirli enerji yatırımlarından söz edilmesi anlaşılabilir değildir. Savaş en büyük çevre felaketidir. Geçmişte ülkemiz bu felaketten kıl payı kurtulmuştur. Ancak orta doğu üzerinde oynanan oyunlarla ülkemiz yeniden karanlık politikaların içine çekilmek istenmektedir”
Son olarak GDO’lu besinlere de değinen Ödemiş, açıklamasını şöyle bitirdi “Açlık sorununa çözüm üretmek bahane edilerek tohum emperyalizmi ile yurdun efendisi olan köylümüz emperyalizmin kölesi haline getirilmiştir. Yaygın olarak GDO olarak da anılan, tehlikeli ve nelere mal olacağı öngörülemeyen bu programa tüm dünyada sivil toplum örgütleri karşı çıkmaktadırlar. Halkımızın sağlığı her şeyin önünde olmalıdır. Yetkililerden bu konuda önlem almalarını, halkımızdan GDO lu ürünleri tüketmemelerini, çiftçilerimizden kısa vadeli çıkarlar uğruna bu oyuna gelmemelerini, Sivil toplum örgütlerimizden de GDO karşıtı kampanyalara destek vermelerini bekliyoruz”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.