BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın planı uygulamaya girdikten sonra ilk kez muhaliflerle Esad güçleri arasında çatışma çıktı. Bir sivil toplum kuruluşu olan Suriye İnsan Hakları Gözlemcileri kuruluşundan Rami Abdel Rahman’a göre ağır silahların kullanıldığı çatışma Türkiye sınırının yakınında olan Harabjoz köyünde gerçekleşti.

TÜRKİYE’DEN SİLAH SESLERİ DUYULUYOR

 

Öte yandan Hatay’ın Yayladağı ilçesine bağlı Uluyol köyünden Suriye’de yaşanan çatışmaların silah sesleri duyuluyor.

 

Türkiye-Suriye sınırına yakın Cisreş Şugur kentine bağlı Harabjoz köyünde sabah saatlerinden itibaren silah sesleri duyuluyor.

TÜRKİYE SINIRINDAN GÖZLEMLENEBİLİYOR

 

Suriye tarafındaki Harabjoz köyünün kuzeyindeki çiftlikevleri civarında muhaliflerle Suriye ordusuna bağlı askerler arasında çatışma çıktı. Türkiye sınırından görülebilen bölgede Suriye ordusuna ait 4 tankın da bulunduğu göze çarpıyor.

 

Yaklaşık 1 saat aralıklarla duyulan silah sesleri kısa süre önce kesildi.

 

Sınıra yakın noktadaki Uluyol Köyü’nün sakinlerinin, Harabjoz’daki akrabalarından aldıkları bilgiye göre, çatışma Türkiye’ye sığınmak üzere bölgeden geçen 10-15 kişilik bir gruba bölgede konuşlu Suriye askerleri tarafından ateş açılması üzerine yine bölgede bulunan silahlı muhaliflerin karşılık vermesi üzerine çıktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.