Hatay’ın tek takımla temsil edilmesine yönelik yapılan çalışmaların altyapısını oluşturmak için Hatayspor’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen buluşma, beklenilen ilgiyi görmedi. Bu sezon uzun bir aradan sonra ilk kez 2. lige çıkma başarısı gösteren Hatayspor yönetiminin, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’in desteğini alarak tek takım oluşturma yönünde başlattığı çalışmanın ilki İskenderun İssos Otel’de yapıldı. Hatayspor yönetimi, çoğunluğu İskenderun bölgesinden olmak üzere yaklaşık yüz elli işadamını yemeğe davet etti. Yemeğin onur konuğu olarak katılacağı duyurulan, Adalet Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin hükümet düzeyinde gerçekleştirilen olağanüstü toplantı nedeniyle geceye katılamadı. İssos Otel’deki yemeğe işadamlarının ilgi göstermemesi dolayısıyla bazı masalar boş kaldı.
Vali Celalettin Lekesiz, İskenderun Kaymakam vekili ve Belen Kaymakamı Mehmet Öz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, bazı belde belediye başkanları, Hatay Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kadir Tokgöz, Tosyalı Holding Yönetim kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Atakaş Şirketler Grubu Başkanı Recep Atakaş, işadamları, TÜFAD ve TÜRFAD başkanları da yemekte hazır bulundu.
Gecede konuşan Hatayspor Başkanı Hikmet Çinçin, amaçlarının buraya gelip para toplamak veya finans kaynağı sağlamak olmadığını, oluşturmayı düşündükleri güç birliği hakkında fikir alışverişinde bulunmak olduğunu söyledi. Başkan Çinçin, İskenderunspor’un parlak bir geçmişe sahip olmasına ve birçok kez şampiyonluğu son anlarda kaçırmasına rağmen oluşturulamayan güç birliğiyle sıkıntılı dönem yaşadığını vurgulayarak, Hatay’ı temsil edecek tek takımın süper lige çıkmasının kolaylaşacağını ileri sürdü.

NURİ ÜYSEN’DEN BEKLENMEYEN ÇIKIŞ
Söz alan işadamı Nuri Üysen de, İskenderunspor’un mali sıkıntılar içinde kıvranırken sadece Hatayspor’un konuşulmasının ve Hatayspor için destek aranmasının yanlış olacağını söyledi. İşadamı Üysen, ‘’Hatay’ın tüm takımları bizim. Mademki Hatay’ın tüm takımlarına eşit mesafede yaklaşacağız, o zaman İskenderunspor için de bir organizasyon ve güçbirliği yapalım. Hatay’da sadece Hatayspor yok, İskenderunspor da var. İskenderunspor’un mali portresi ortada. Hal böyleyken sadece Hatayspor’a maddi katkı sağlamak, İskenderunspor’a haksızlık anlamına gelir’’ dedi. İşadamı Nuri üysen’in bu sözleri salonda buz gibi bir hava estirdi.
Daha sonra söz alan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı da, Hatay’ın tüm takımlarına desteğe hazır olduklarını vurgulayarak, ‘’Hatayspor için de İskenderunspor için de üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Ancak takımlarımızın kurtuluş reçetesi sadece işadamlarımızdan geçmiyor. İskenderun’da bulunan esnafından siyasetçisine, sivil toplum kuruluş temsilcilerinden otelcisine kadar herkesin İskenderunspor’a destek çıkması gerekiyor’’ yorumunda bulundu.
İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek de, İskenderunspor sevgisinin yüreklere kazındığını, bunu çıkarmanın mümkün olmayacağı için, her iki takıma destek sağlanması gerektiğini savundu.
Söz alan diğer konuşmacılar ise, tek takım oluşumu çabalarından çok, takımların geçmişteki başarılardan ve maddi imkansızlıkların çözümüne yönelik fikirler ortaya koydu.
Hatay Valisi Celalettin Lekesiz de, Hatay’ın elde ettiği zenginliğin, İstanbul’da da olmadığını ileri sürerek, tüm alanlarda ilin Türkiye’de ilk 10’da yer aldığını kaydettiği sözlerinde, söz konusu potansiyelin iyi analiz edilip kullanılması gerektiğini anlattı.
Vali Lekesiz, Türkiye’de birçok kentinden futbolu çıkarılması durumunda bünyelerinde hiçbir şey kalmayacağını dile getirerek “Bir kentin tanıtımı anlamında futbol büyük bir etkendir. Bu olur veya olmaz ama Hatay’ın tek takımla temsil edilmesi bölgenin yararına olacaktır. Sizin güçlü bir bakınınız var ve bu imkanı çok iyi değerlendirmelisiniz. Tarımda, sanayide, ihracatta, lojistikte başta olmak üzere ülke genelinde Hatay ilk 10’da yer almaktadır. Bünyesinde barındırdığı zenginlik, İstanbul da dahil hiçbir kentte yoktur. Bu birleşme olursa Hatay, çok rahat bir şekilde süper ligde temsil edilebilecektir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.