İskenderun’un tanınmış, başarılı ve oldukça geniş çevreli İşadamlarından Tahsin Öztekin İskenderun Limanını ile bölge ekonomisini değerlendirdi. İşadamı Tahsin Öztekin değerlendirmesine işletmesi özelleştirilen İskenderun Limanı ile başladı ve “İskenderun Limanı’nın özelleştirilmesinin yakın gelecekte İskenderun’a katkısı olacağını düşünüyorum. Ben limanla ilgili olarak Sayın Nihat Özdemir dahil bazı yetkililer ile görüşmüştüm. Limanın yeni işletmecisi Limak A.Ş.’nin İskenderun Limanı’na dünyanın en büyük gemilerinin yanaşmasına olanak sağlayacak şekilde zemini derinleştirmeyi düşündüklerini biliyorum. İskenderun Limanı zemini böylesi bir işleme çok elverişli. Komşu il Mersin limanı İskenderun kadar derinleştirmeye elverişli değil. Bu zeminle alakalı bir durum. Derinleştirme işlemi istenilen düzeyde olursa normal şartlarda İstanbul’a gelen devasa gemiler artık rahatlıkla İskenderun limanına gelebilirler. Daha önce İstanbul limanından küçük gemilere aktarılan yükler böylece bir çırpıda, İskenderun Limanı’na indirilebilecektir. Böylesi bir avantaj ve kolaylık İskenderun ve bölge ekonomisi için ciddi bir kazanç olacaktır” diye konuştu.
Taşeron firmalar Mersin mahreçli
İşadamı Öztekin değerlendirmesinin devamında ise limandaki taşeron firmalarının Mersin mahreçli olduğunu öne sürdü ve “Özelleştirme sonrası limanın yerel esnafa, bölge esnafına ve işadamına gözle görülür bir katkısı olmadı. Halen liman sahasında faaliyet gösteren firmaların büyük çoğunluğu Mersin firmaları. Limanın operasyon kadrosu önemli ölçüde Mersin’den transfer edildiği için operasyon kadrosu da Mersin’de daha önce çalıştığı taşeronları İskenderun Limanı’na davet etti ve böylece Mersin firmalarının ağırlığı hissedilir oldu, bizim İskenderun firmalarına pek fazla iş kalmadı” dedi.

Belediye Başkanı Civelek, daha çok ses vermelidir
İş dünyası ile yerel ve genel gündemi dikkatle takip eden iş adamı Tahsin Öztekin ayrıca İskenderun halkının sesi ve savunucu olmak adına Belediye Başkanı Yusuf Civelek’in biraz daha aktif ve dişli olmasını isteyerek “İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek sessizliği ve Limak firmasıyla yeterince iletişim içinde olmaması nedeniyle yerel firmaları bir nevi sahipsiz kalmalarına neden olmuştur. Sadece belediye başkanımız değil, yerel siyasilerimiz bu konuda hassas olmalı bölgenin, ilçe halkının, yerel firmaların sözcüsü, savunucusu ve kollayıcısı olmalıdır. Yerel siyasilerimiz ve Belediye Başkanımız gelişmeleri sessizce izlerlerse yarın Mersin firmalarından sonra komşu iller Osmaniye ve Adana firmaları da ilçemizde boy gösterip, limanda yer edebilirler. Her horoz kendi çiftliğinde öter derler. Bizim yöremizde de bizim firmalarımızın borusu ötmelidir. Limanın bir yıl sonra hareketleneceğini düşünüyorum. Liman yoğunluk kazanınca kara nakliyesi, kumanyacılık, gemi acenteliği, gemi bakım-onarım gibi hizmetler yanında konaklama, lokantacılık gibi hizmetler canlananacak, çarşı, pazar hareketlenecek ve esnafın yüzü gülecektir. Özellikle G.antep ve Ş.urfa’daki firmalar İskenderun limanını tercih eder olacaklardır. Sadece bir firmanın G.antep-Mersin, G.antep-İskenderun hattındaki nakliye gideri tasarrufu önemli rakamlara ulaşmaktadır. Daha az navlun ve daha modern konteynır aktarımı içinde limanımız tercih edilecektir” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.