Lüleburgaz Cumhuriyet Başsavcılığı’na geçtiğimiz 13 Aralık’ta gönderilen  ihbar mektubunda, ‘EBK’ya ait etlerin çalındığı’, ‘kuruma ait sağlıklı hayvanlar  yerine piyasadan hastalıklı hayvanların toplatıldığı’, ‘EBK’ya teslim edilmesi  gereken sakatatların sahte belge düzenlenerek imha edildiği yönünde belge  hazırlandığı’ gibi bir dizi iddiaya yer verildi. İhbar mektubu sonrası alınan  teknik ve fiziki takip kararları sonrası ulaşılan veriler çarpıcı bir gerçeği  ortaya koydu.

Lüleburgaz Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Aldemir’in yürüttüğü soruşturma  sonrası hazırlanan iddianamedeki çarpıcı bilgiler şöyle:

Sakarya Kombinası ile hayvan kesim anlaşması yapan Turgut İtikyıldırım’ın  sahibi olduğu mezbahanede kesilen etler çalındı, Kurum’a eksik et teslim  edildi.

Kuruma ait sağlıklı kilolu hayvanlar, piyasadan toplatılan hastalıklı zayıf hayvanlarla değiştirildi.Veteriner kontrolü yapılmadan kesim yapıldı, herhangi bir tutanak tutulmadan  kesilen hayvanlara ait etler imha edildi.

Sakatatlar bozuk olmamasına rağmen sahte veteriner raporu  ile imha edilmiş gibi gösterildi, ancak söz konusu etler satıldı.

Bozulmuş, kokmuş etler EBK’ya ait sağlıklı etler ile  değiştirildi; bozuk etler Kurum’a teslim edildi.

Piyasadan temin edilen verem veya şap hastalığına tutulmuş hayvanlar ile ölü hayvanların etlerinin (leş) bir kısım İstanbul’da

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.