İskenderun’a yaptırılacak olan merkez camii için Hatay Valisi Celalettin Lekesiz başkanlığında istişare toplantısı düzenlendi. Merkez camii ile ilgili önerilerin ele alındığı toplantıda Hatay Valisi Celalattin Lekesiz ise, deniz yolu ile kente gelen insanların da camiyi görmesi açısından caminin yükseltilmesi gereğine işaret etti.
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen istişare toplantısına Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, Hatay İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, İlçe Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Deniz Ticaret Odası Başkanı Bülent Kavsak, iş adamları Recep Atakaş, Nuri Üysen, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve diğer bazı konuklar katıldılar.
Toplantının açış konuşmasını yapan İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, kente merkez bir caminin gerekli olduğunu dile getirerek, “İskenderun’a bir devlet büyüğümüz geldiğinde cami sıkıntımız hasıl oluyordu. Arkadaşlarımızla birlikte bir çalışma başlattık. İlçemizde büyük bir cami yaptıracağımız için özgün bir proje olmasını istedik. İçinde sadece camii değil, taziye evi, otopark Kuran Kursu, konferans salonu olan bir eser ortaya çıksın istedik. İnşallah İskenderun’u güzelliğine yakışır bir merkez camiyi halkımıza kazandıracağız. Emeği geçen herkesi teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Fuat Tosyalı “ Camii yola bakacak şekilde inşa edilmeli”
Merkez caminin projesini çizen mimar Mesut Yılmaz, caminin fiziki yapısı, durumu, işlevleri hakkında bir sunum yaptı. Gaziantep merkezli çalıştıklarını ifade eden mimar Mesut Yılmaz, İskenderun’a yapılacak olan caminin kendilerinin 2. eserleri olduğunu belirtti. Daha önce yurt içinde ve yurt dışında 5 yıldızlı oteller ve alışveriş merkezlerinin projelerini hazırladıklarını söyledi. Bu arada toplantının öneri kısmında söz alan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, önemli bir konuya temas ederek, caminin cephesi ile ilgili sıkıntıların olduğunu vurguladı. Tosyalı, “Bu proje geleceğe dönük çok büyük bir proje ancak caminin cephesi yok. Benim tavsiyem, alanın biraz öne çekilmesi ve caminin yola bakacak şekilde inşa edilmesidir. Böylelikle çok güzel bir cephe ortaya çıkar. Bu güzelliği ve ihtişamı herkes görür” şeklinde önerisini dile getirdi.
AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar ise, İskenderun’un çok önemli ihtiyacı olan projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti. Fuat Tosyalı’nın çok önemli bir konuya temas ettiğini ifade eden Milletvekili Karasayar, bir de müjde vererek, havaalanı içerisine yaptırılacak olan 500 kişilik öğrenci yurdunu 1250 kişilik kapasiteye çıkardıklarını duyurdu. İskenderun’a yakışacak bir camii eseri olması için yoğun çaba sarf ettiklerini aktaran Milletvekili Karasayar, “Camimiz ön cepheye alınsa daha iyi olur. İnşallah iş adamlarımız ve halkımız ile birlikte bu projeye bir an önce kazma vurup bitirerek hizmete açarız” şeklinde konuştu.
Vali Lekesiz’den cami denizden de görünsün önerisi

İstişare toplantısının kapanış konuşmasını yapan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ise konuya farklı bir açıdan bakarak önerisini dile getirdi. İskenderun Limanı’nın özelleşmesi ile birlikte kente yılda en az 5000 geminin geleceğini kaydeden Vali Lekesiz, “Benim önerim camimizi biraz daha yükseltmektir. Böylelikle deniz yolu ile İskenderun’a gelecek olan insanlar da böylesi muhteşem bir eseri görür. Yeraltına da 400 ile 500 araç kapasiteli bir otopark yaparsak, hem araç sayısını, hem de camimizi biraz daha yükseltmiş oluruz. İskenderun hızla gelişen bir şehir. Limanımız özelleşti. Daha birçok yatırımlarımız var. 1940 yılında 246 bin olan Hatay nüfusu şu anda 1,5 milyon. Önümüzdeki yatırımları da düşünürsek, 3-5 yıla kadar İskenderun’un nüfusu 500 bin olacaktır. Bu değerlendirmeleri de göz önüne alarak cami projemizi şekillendirmemiz lazım. Şu anda burada hayırlı bir iş için toplanmış bulunuyoruz. Camimizde zengini ile fakiri, mevki sahibi olan ile sıradan vatandaş, işveren ile işçi herkes aynı mekânda ibadetlerini yapıp namazlarını kılacak” dedi. 8 bin kişinin aynı anda ibadet edeceği merkez camii Konferans salonu, 6 adet lojman, Okuma Salonu, Kur’an Kursu, Taziye Evi, Çay Ocağı, 420 araç kapasiteli Otopark, şube sınıf, Öğretmen Odası, 4 adet depodan oluşuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.