İki yıl önce, çalışanı tarafından, bıçakla boğazından kesilerek katledilen Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu, İskenderun Katolik Kilisesi Başrahibi Luigi Padovese, öldürülmesinin 2. yıldönümünde ayinle anıldı.
İskenderun Katolik Kilisesinde düzenlenen ayine, İzmir Episkoposu ve Anadolu Episkopos vekili Ruggero Franceschini, çevre illerin Katolik Kilisesi rahipleri, İskenderun Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi Papazı Dimitri Yıldırım ile Episkopos Padovese’yi unutmayan Hıristiyan vatandaşlar katıldı.
Anma ayinini İzmir Episkoposu ve Anadolu Epiksoposvekili Ruggero Franceschini yönetti. Ayin sonrası Episkopos Padovese’nin episkoposluk giysisi, kullandığı kalem ve özel eşyaları ile öldürüldüğü gün giydiği ve kanlanan pantolonu da takdis edilip, kilisede sergilenmeye başlandı. Kilisede sergilenen Padovese köşesinde, episkoposluğa başladığında kullandığı ‘Sizin için ve sizin gibi Anadolu kilisesinin bir Hıristiyan’ı olmak beni için bir lütuftur’ yazısına da yer verildi.
Anadolu Episkoposluğu bölge sorumlusu olan rahip Marco Dondi, İzmir Episkoposunun adına Türkçe yaptığı vaazda, Padovese’nin cennette olduğunu belirtti ve “O şimdi bence, bizi, bu cemaati seyrediyor. Çünkü onun cemaati umutlu ve inanıyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.